World Cup 2018 TV guide: Kick-off times and channels for every match
Everything you need to know to enjoy the tournament from your sofa this summer
The 2018 World Cup is fast approaching and what a tournament it promises to be.
The squads have been named with players and coaches now gearing up for Russia in earnest. The hosts open the tournament against Saudi Arabia in Moscow on June 14 while England's brave young lions play their first game on June 18 when they take on Tunisia in Volgograd.
Gareth Southgate's men then face Panama on June 24 in Nizhny Novgorod before the Group G decider with Belgium on June 28 in Kaliningrad. The final will take place in Moscow's Luzhniki Stadium on July 15.
World Cup 2018 Russia stadiums
Show all 12Groups
Group A: Russia, Saudi Arabia, Egypt, Uruguay
Group B: Portugal, Spain, Morocco, Iran
Group C: France, Australia, Peru, Denmark
Group D: Argentina, Iceland, Croatia, Nigeria
Group E: Brazil, Switzerland, Costa Rica, Serbia
Group F: Germany, Mexico, Sweden, South Korea
Group G: Belgium, Panama, Tunisia, England
Group H: Poland, Senegal, Colombia, Japan
TV schedule
GROUP STAGE |
|
|
|
Date | Match | Venue | Kick-off (BST) |
Thursday June 14 | Russia v Saudi Arabia (A) | Moscow (Luzhniki) | 4pm (ITV) |
Friday June 15 | Egypt v Uruguay (A) | Ekaterinburg | 1pm (BBC) |
Friday June 15 | Morocco v Iran (B) | St Petersburg | 4pm (ITV) |
Friday June 15 | Portugal v Spain (B) | Sochi | 7pm (BBC) |
Saturday June 16 | France v Australia (C) | Kazan | 11am (BBC) |
Saturday June 16 | Argentina v Iceland (D) | Moscow (Spartak) | 2pm (ITV) |
Saturday June 16 | Peru v Denmark (C) | Saransk | 5pm (BBC) |
Saturday June 16 | Croatia v Nigeria (D) | Kaliningrad | 8pm (ITV) |
Sunday June 17 | Costa Rica v Serbia (E) | Samara | 1pm (ITV) |
Sunday June 17 | Germany v Mexico (F) | Moscow (Luzhniki) | 4pm (BBC) |
Sunday June 17 | Brazil v Switzerland (E) | Rostov-on-Don | 7pm (ITV) |
Monday June 18 | Sweden v South Korea (F) | Nizhny Novgorod | 1pm (ITV) |
Monday June 18 | Belgium v Panama (G) | Sochi | 4pm (BBC) |
Monday June 18 | Tunisia v England (G) | Volgograd | 7pm (BBC) |
Tuesday June 19 | Poland v Senegal (H) | Moscow (Spartak) | 1pm (ITV) |
Tuesday June 19 | Colombia v Japan (H) | Saransk | 4pm (BBC) |
Tuesday June 19 | Russia v Egypt (A) | St Petersburg | 7pm (BBC) |
Wednesday June 20 | Portugal v Morocco (B) | Moscow (Luzhniki) | 1pm (BBC) |
Wednesday June 20 | Uruguay v Saudi Arabia (A) | Rostov-on-Don | 4pm (BBC) |
Wednesday June 20 | Iran v Spain (B) | Kazan | 7pm (ITV) |
Thursday June 21 | France v Peru (C) | Ekaterinburg | 1pm (ITV) |
Thursday June 21 | Denmark v Australia (C) | Samara | 4pm (ITV) |
Thursday June 21 | Argentina v Croatia (D) | Nizhny Novgorod | 7pm (BBC) |
Friday June 22 | Brazil v Costa Rica (E) | St Petersburg | 1pm (ITV) |
Friday June 22 | Nigeria v Iceland (D) | Volgograd | 4pm (BBC) |
Friday June 22 | Serbia v Switzerland (E) | Kaliningrad | 7pm (BBC) |
Saturday June 23 | Belgium v Tunisia (G) | Moscow (Spartak) | 1pm (BBC) |
Saturday June 23 | Germany v Sweden (F) | Sochi | 4pm (ITV) |
Saturday June 23 | South Korea v Mexico (F) | Rostov-on-Don | 7pm (ITV) |
Sunday June 24 | England v Panama (G) | Nizhny Novgorod | 1pm (BBC) |
Sunday June 24 | Japan v Senegal (H) | Ekaterinburg | 4pm (BBC) |
Sunday June 24 | Poland v Colombia (H) | Kazan | 7pm (ITV) |
Monday June 25 | Uruguay v Russia (A) | Samara | 3pm (ITV) |
Monday June 25 | Saudi Arabia v Egypt (A) | Volgograd | 3pm (ITV4) |
Monday June 25 | Spain v Morocco (B) | Kaliningrad | 7pm (BBC) |
Monday June 25 | Iran v Portugal (B) | Saransk | 7pm (BBC) |
Tuesday June 26 | Denmark v France (C) | Moscow (Luzhniki) | 3pm (ITV) |
Tuesday June 26 | Australia v Peru (C) | Sochi | 3pm (ITV4) |
Tuesday June 26 | Nigeria v Argentina (D) | St Petersburg | 7pm (BBC) |
Tuesday June 26 | Iceland v Croatia (D) | Rostov-on-Don | 7pm (BBC) |
Wednesday June 27 | South Korea v Germany (F) | Kazan | 3pm (BBC) |
Wednesday June 27 | Mexico v Sweden (F) | Ekaterinburg | 3pm (BBC) |
Wednesday June 27 | Serbia v Brazil (E) | Moscow (Spartak) | 7pm (ITV) |
Wednesday June 27 | Switzerland v Costa Rica (E) | Nizhny Novgorod | 7pm (ITV4) |
Thursday June 28 | Japan v Poland (H) | Volgograd | 3pm (BBC) |
Thursday June 28 | Senegal v Colombia (H) | Samara | 3pm (BBC) |
Thursday June 28 | England v Belgium (G) | Kaliningrad | 7pm (ITV) |
Thursday June 28 | Panama v Tunisia (G) | Saransk | 7pm (ITV4) |
|
|
|
|
LAST 16 |
|
|
|
Saturday June 30 | 1C v 2D (Match 50) | Kazan | 3pm (ITV) |
Saturday June 30 | 1A v 2B (Match 49) | Sochi | 7pm (ITV) |
Sunday July 1 | 1B v 2A (Match 51) | Moscow | 3pm (BBC) |
Sunday July 1 | 1D v 2C (Match 52) | Nizhny Novgorod | 7pm (ITV) |
Monday July 2 | 1E v 2F (Match 53) | Samara | 3pm (BBC) |
Monday July 2 | 1G v 2H (Match 54) | Rostov-on-Don | 7pm (BBC) |
Tuesday July 3 | 1F v 2E (Match 55) | St Petersburg | 3pm (ITV) |
Tuesday July 3 | 1H v 2G (Match 56) | Moscow (Spartak) | 7pm (BBC) |
|
|
|
|
QUARTER-FINALS |
|
|
|
Friday July 6 | Winner 49 v winner 50 (57) | Nizhny Novgorod | 3pm (BBC) |
Friday July 6 | Winner 53 v winner 54 (58) | Kazan | 7pm (BBC) |
Saturday July 7 | Winner 55 v winner 56 (60) | Samara | 3pm (ITV) |
Saturday July 7 | Winner 51 v winner 52 (59) | Sochi | 7pm (ITV) |
|
|
|
|
SEMI-FINALS |
|
|
|
Tuesday July 10 | Winner 57 v winner 58 | St Petersburg | 7pm (ITV) |
Wednesday July 11 | Winner 59 v winner 60 | Moscow (Luzhniki) | 7pm (BBC) |
|
|
|
|
THIRD-PLACE PLAY-OFF |
|
|
|
Saturday July 14 | Losers of two semi-finals | St Petersburg | 3pm (ITV) |
|
|
|
|
FINAL |
|
|
|
Sunday July 15 | Winners of two semi-finals | Moscow (Luzhniki) | 4pm (BBC & ITV) |
Subscribe to Independent Premium to bookmark this article
Want to bookmark your favourite articles and stories to read or reference later? Start your Independent Premium subscription today.
Join our commenting forum
Join thought-provoking conversations, follow other Independent readers and see their replies